Budowa lądowej infrastruktury dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3: Krok ku zielonej przyszłości Polski
Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, projektowanych przez Equinor oraz Grupę Polenergia. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje przede wszystkim baza serwisowa w Łebie oraz dwie kluczowe stacje elektroenergetyczne. Równocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac offshore. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie najwcześniej w 2027 roku, a w kolejce na realizację czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1, która ma status największego i najzaawansowanego projektu w drugiej fazie rozwoju energetyki offshore w Polsce.
Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii, podkreśla, że ogłoszenie przejścia do następnego etapu projektów Bałtyk 2 oraz Bałtyk 3 oznacza zamknięcie fazy finansowania. Wartość tego przedsięwzięcia wynosi 27 miliardów złotych, co czyni je jednym z największych projektów finansowanych w Polsce w formule project finance. Głównym celem jest budowa morskich farm wiatrowych, która ma trwać przez najbliższe dwa lata, a już za trzy lata prąd z turbin zamontowanych na Morzu Bałtyckim zasilą polskie gospodarstwa domowe.
Rola projektów Bałtyk w polskiej energetyce
Equinor i Polenergia podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące budowy farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3, tarniając jednocześnie finansowanie dla tych projektów oraz rozpoczynając ich budowę. Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zaznacza, że projekty te mają istotne znaczenie dla całej polskiej energetyki, zwłaszcza dla odnawialnych źródeł energii i morska energetyka wiatrowa staje się nowym segmentem, który z pewnością wpłynie na rozwój polskiej gospodarki.
W Pęplinie, koło Ustki, powstają dwie lądowe stacje elektroenergetyczne. Równolegle trwa budowa tras kablowych, które połączą infrastrukturę na Wybrzeżu z systemem energetycznym kraju. W Łebie z kolei budowana jest baza operacyjno-serwisowa, która będzie odpowiedzialna za obsługę morskich farm wiatrowych. Komercyjny etap użytkowania projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 planowane jest na 2028 roku, a ich łączna moc pozwoli zasilić ponad 2 miliony gospodarstw domowych zieloną energią.
Postępujące prace budowlane
W chwili obecnej prace budowlane są w toku, przy czym najwięcej zaawansowanych działań odbywa się na lądzie. Do kluczowych zadań należy wyprowadzenie energii z morskich kabli, budowa stacji transformatorowych oraz prace kablowe. Równocześnie, na morzu zaplanowano działania związane z zabudową fundamentów, ułożeniem kabli oraz instalacją turbin, które mają się rozpocząć w 2026 roku. Finalnym krokiem będzie postawienie wież wiatrowych oraz ich uruchomienie, przewidziane na rok 2027.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są jednymi z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii Polski. Składają się z 100 turbin wiatrowych, każda o wysokości 260 metrów. Warto podkreślić, że jeden obrót wirnika takiej turbiny może zapewnić energię dla średniego domu przez cztery dni. Dodatkowo, powstaną dwie największe w Polsce morskie stacje elektroenergetyczne, każda o mocy 720 MW.
Dominika Kulczyk zwraca uwagę, że projekty offshore na Bałtyku mają fundamentalne znaczenie dla wielowarstwowego rozwoju polskiej gospodarki. Zmniejszą one zależność energetyczną, a jednocześnie będą napędzać sektor dostawców oraz producentów. Kluczowe jest, aby jak najwięcej z tych działań zrealizować z wykorzystaniem polskich przedsiębiorstw.
Rozwój projektu Bałtyk 1 i jego znaczenie
Nawiązując do doświadczeń zdobytych w ramach realizacji projektów Bałtyk 2 i 3, firma Equinor postanowiła zwiększyć udział lokalnych dostawców w kolejnym, rozwijanym projekcie – Bałtyk 1. To przedsięwzięcie będzie dysponować mocą do 1560 MW, a jego zaawansowanie wskazuje na znaczący postęp w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego Polski.
Obecnie złożony został wniosek prekwalifikacyjny do Urzędu Regulacji Energetyki, co oznacza, że projekt spełnia wszystkie wymagane kryteria i jest gotowy do startu w aukcji. Aukcja ta, mająca na celu potwierdzenie możliwości przyłączenia do systemu przesyłowego, planowana jest na 17 grudnia.
Zielona energia dla milionów gospodarstw domowych
Trzy projekty Bałtyk mają potencjał, aby zasilać zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych w Polsce. Przewiduje się, że farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 pokryją około 3,5% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną, co odpowiada rocznej produkcji energii notowanej w takich krajach jak Estonia czy Łotwa. To ilość, która w Polsce będzie porównywalna z energią generowaną przez kilka dużych elektrowni węglowych.
W dążeniu do zrównoważonego rozwoju energetyki, Polska planuje zwiększyć moc z morskiej energetyki wiatrowej do 5,9 GW do roku 2030, a do 17,9 GW do 2040 roku. Tak wielka moc może pokryć nawet do 32% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Warto zaznaczyć, że potencjał wiatrowy w polskiej części Morza Bałtyckiego szacuje się na około 33 GW.
Korzyści z inwestycji w morską energetykę wiatrową
Morska energetyka wiatrowa stanowi jedną z najbardziej obiecujących gałęzi energetyki, oferując stabilność i konkurencyjność w zakresie cen energii. Rozwój tych projektów wpływa nie tylko na zieloną transformację, ale także na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Przejrzystość procesu oraz zaangażowanie lokalnych dostawców jeszcze bardziej wzmacniają ten segment.
Miłosz Motyka podkreśla, że morskie źródła energii mogą przyczynić się do stabilizacji rynku i obniżenia kosztów energii. Równocześnie, osiągnięcie wyznaczonych celów związanych z rozwojem OZE jest kluczowe dla zapewnienia Polakom stabilnych źródeł energii w przyszłości.
Według raportów Forum Energii oraz Agencji Rynku Energii, udział odnawialnych źródeł energii w polskim systemie energetycznym wzrośnie do 29,6% w 2024 roku. To wzrost o 2,3 punktu procentowego w porównaniu do 2023 roku. Choć to nadal poniżej średniej unijnej, kiedy to w niektórych państwach członkowskich udział OZE wynosi od 40% do 70%, to polska energetyka zmierza w dobrym kierunku.
Futurystyczna wizja energetyki w Polsce
Grzegorz Kotte podsumowuje, że zrównoważony system energetyczny, w skład którego wchodzą źródła regulacyjne, być może także energia atomowa oraz morskie źródła energii, stanowi najlepszą przyszłość dla polskiego sektora energetycznego. Istotne jest szybkie podejmowanie decyzji oraz sprawne wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią Polsce osiągnięcie niezależności energetycznej oraz dostępu do taniej i stabilnej energii dla obywateli.
Budowa lądowej oraz morskiej infrastruktury dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to nie tylko krok w stronę rozwoju zrównoważonej energii, ale także silny impuls do ożywienia polskiej gospodarki oraz eliminacji problemów związanych z emisjami. To inwestycja w przyszłość, która ma na celu zapewnienie lepszych warunków życia dla obywateli oraz większej odpowiedzialności wobec naszego środowiska.
Źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA