22.8 C
Kraków
wtorek, 22 lipca, 2025

Uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej: Jak Rolnicy Zyskają 1,6 Mld Euro Rocznie?

Roczne oszczędności dla rolników po uproszczeniu wspólnej polityki rolnej

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku rolnego, wspólna polityka rolna (WPR) Unii Europejskiej staje przed nowymi wyzwaniami. W maju 2023 roku Komisja Europejska zaproponowała pakiet zmian, które mogą przynieść oszczędności w wysokości 1,6 miliarda euro rocznie dla rolników. Te znaczące oszczędności są wynikiem uproszczenia obowiązków administracyjnych, które do tej pory obciążały gospodarstwa rolne. W szczególności nowelizacja dotyczy drobnych rolników, którzy zmagają się z nadmiarem biurokracji w procesie uzyskiwania unijnego wsparcia. Jak zauważają eksperci, wszelkie zmiany w kierunku zwiększenia konkurencyjności europejskiego rolnictwa są pożądane, pod warunkiem, że nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo żywności.

Zrozumiałość i przejrzystość reguł rynkowych

Jak zaznacza prof. dr hab. Szczepan Figiel z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, reguły gry rynkowej muszą być zrozumiałe i przejrzyste dla wszystkich uczestników rynku. Rolnictwo w Unii Europejskiej musi przystosować się do rosnącej konkurencji globalnej. W związku z tym, wszystkie aspekty WPR, które mogą obniżać konkurencyjność, powinny być szczegółowo przemyślane i poddane modyfikacjom. Uproszczenie procedur oznacza nie tylko większą przejrzystość dla beneficjentów, lecz także uczciwość w procesach decyzyjnych.

Obciążenia administracyjne a efektywność sektora rolno-spożywczego

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że wiele gospodarstw rolnych poświęca znaczny czas na obowiązki administracyjne. Co czwarty rolnik deklaruje, że spędza od pięciu do sześciu dni w roku na wnioskowaniu o pomoc z WPR, a co trzeci przekracza sześć dni. Dla 78% wnioskodawców korzystanie z fachowej pomocy stało się normą. Ekspert zauważył, że niechęć rolników do zmian wynika często z trudności w dostrzeganiu wymiernych korzyści płynących z tychże działań. Dobrze zorganizowana polityka powinna zatem redukować obciążenia administracyjne, aby zwiększyć efektywność.

Kontrole i ich wpływ na pracę rolników

Kontrole w gospodarstwach rolnych są jednym z elementów, które mogą wpływać na codzienną pracę rolników. W ciągu ostatnich trzech lat, 36% gospodarstw zostało skontrolowanych przynajmniej raz, a 16% rolników doświadczyło kontroli co najmniej trzykrotnie. Przygotowania do takich wizyt wymagają często znaczącej ilości czasu, co tylko potęguje biurokratyczne obciążenie sektora. Komisja Europejska chce uprościć metodykę tych kontroli i zmniejszyć liczbę wizyt na terenie gospodarstw o połowę. Wprowadzenie technologii, takich jak satelity, ma wspierać ten proces, czyniąc go bardziej efektywnym.

Nowy system wsparcia dla drobnych rolników

Jedną z kluczowych zmian w proponowanym pakiecie jest uproszczony system płatności dla drobnych producentów rolnych. Proponowane jest zwiększenie rocznej wypłaty z 1,25 tys. euro do 2,5 tys. euro, co znacząco wpłynie na obniżenie obciążeń administracyjnych dla gospodarstw. Drobni rolnicy będą również mogli korzystać z niektórych przepisów dotyczących ochrony środowiska, co stwarza nowe możliwości wsparcia dla ekologicznych praktyk produkcyjnych. Zmiany te mogą przynieść rolnikom nawet 1,46 miliarda euro oszczędności rocznie.

Przyszłość wsparcia rolnictwa

Jak zauważa ekspert, kluczowym obszarem zmian jest sposób przyznawania płatności. Wsparcie rolnictwa musi być ukierunkowane na procesy modernizacyjne, co pozwoli na adaptację do zmieniających się warunków rynkowych oraz technologicznych. Niezbędne jest również przyciągnięcie młodych ludzi do sektora rolno-spożywczego, co zostanie wspierane poprzez cyfryzację oraz uproszczenia regulacyjne w zakresie przekazywania danych.

Zakończenie: Bezpieczeństwo żywności jako priorytet

Komisja Europejska ma nadzieję, że zaproponowane zmiany wejdą w życie jeszcze w przyszłym roku, co jest kluczowym krokiem w kierunku zharmonizowania polityki rolnej z aktualnymi potrzebami rynku. Jak przypomina prof. Figiel, głównym celem WPR powinno być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Jakiekolwiek uproszczenia nie powinny nigdy zagrażać bezpieczeństwu żywnościowego Unii Europejskiej. Wysokie standardy jakości żywności są niezbędne, by polskie produkty mogły konkurować na rynku międzynarodowym.

Źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA

Warto przeczytać

Plan Działania Komisji Europejskiej dla Modernizacji Przemysłu Chemicznego w UE

Plan Działania Komisji Europejskiej na Rzecz Modernizacji Przemysłu Chemicznego...

Wsparcie dla Polskich Firm: 190 Mld zł w Krajowym Planie Odbudowy na Inwestycje i Bezpieczeństwo

Polska gospodarka w era Krajowego Planu Odbudowy: możliwości i...

Dog Parenting: Jak Psy Kształtują Relacje Społeczne i Etyczne Wyzwania Współczesności

Zjawisko „dog parentingu”: Jak psy zastępują dzieci w nowoczesnym...

Damian Janikowski planuje wakacje w Egipcie i Turcji: regeneracja przed powrotem do KSW

Sportowe Marzenia i Wakacyjne Plany: Damian Janikowski W Poszukiwaniu...
Ciekawe tematy

Plan Działania Komisji Europejskiej dla Modernizacji Przemysłu Chemicznego w UE

Plan Działania Komisji Europejskiej na Rzecz Modernizacji Przemysłu Chemicznego...

Dog Parenting: Jak Psy Kształtują Relacje Społeczne i Etyczne Wyzwania Współczesności

Zjawisko „dog parentingu”: Jak psy zastępują dzieci w nowoczesnym...

Damian Janikowski planuje wakacje w Egipcie i Turcji: regeneracja przed powrotem do KSW

Sportowe Marzenia i Wakacyjne Plany: Damian Janikowski W Poszukiwaniu...

Krakowski Park Technologiczny wspiera rozwój Dan Cake w Małopolsce

Kolejna inwestycja w Małopolsce z pomocą Polskiej Strefy Inwestycji...

Festiwal Krokodil 2023: Wydarzenia Literackie pod Hasłem „Under Pressure”

Festiwal Krokodil 2023: Odkrywanie Współczesnej Literatury pod Hasłem "Under...

Coś dla Ciebie